Korrosionsklasser og overfladebehandlinger

Levetiden for et kabelføringssystem afhænger af det miljø, det placeres i. Det er derfor vigtigt at fastlægge miljøets korrosive egenskaber for at sikre, at den rette overfladebehandling og det rette materiale vælges.

  • Klassificeret iht. SS-EN ISO 12944-2
  • 8 overfladebehandlinger og materialer

Vi giver et kort overblik over de forskellige overfladebehandlinger og materialer. Hvad angår miljøbetinget korrosion, kan en komponent af stål normalt tildeles en af korrosionsklasserne (C1 til CX) som vist i tabel A. Referenceværdier for det gennemsnitlige korrosionsniveau i stål og zink er angivet i tabel B. Korrosionsklasserne overholder kravene i SS-EN ISO 12944-2.

Korrosionsklasser C1 til CX oversigt - Wibe Group
Korrosionsklasser C1–CX i overblik
Korrosionsklasser og deres anbefalede overfladebehandlinger og materialer

C1 til CX i overblik

C1 elforzinket korrosionsklasse - Wibe Group
C1

Elforzinket

Indendørs miljøer: Skoler, butikker, hoteller, kontorer, sportshaller mv.

  • CheckmarkMeget lav miljømæssig korrosion.
  • CheckmarkOpvarmede områder.
  • CheckmarkTør atmosfære.
  • CheckmarkUbetydelige mængder forurenende stoffer.
ISO 2081
C2 sendzimirforzinket korrosionsklasse - Wibe Group
C2

Sendzimirforzinket

Delvist udendørs miljøer: Industri, sportshaller, lagre, butikker, landlige udendørsområder mv.

  • CheckmarkMeget lav miljømæssig korrosion.
  • CheckmarkUopvarmede områder med svingende temperatur- og fugtighedsniveauer.
  • CheckmarkFå tilfælde af kondensering og lave niveauer af luftbåren forurening.
ISO-EN 10346
C3 varmgalvaniseret korrosionsklasse - Wibe Group
C3

Varmgalvaniseret og Zinc+

Indendørs og udendørs miljøer: By- og lette industriområder, bryggerier, mejerier, vaskerier mv.

  • CheckmarkMiddel miljømæssig korrosion.
  • CheckmarkOmråder med moderate fugtighedsniveauer og nogen luftbåren forurening forårsaget af produktionsprocesser.
  • CheckmarkAtmosfærer med et vist saltindhold eller moderate niveauer af luftbåren forurening.
EN-ISO1461/EN 10346 (Z+)
C4 varmgalvaniseret korrosionsklasse - Wibe Group
C4

Varmgalvaniseret og Zinc+

Indendørs og udendørs miljøer: Kemiske fabrikker, industri- og kystområder, svømmehaller, landbrug, skibsværfter mv.

  • CheckmarkHøj miljømæssig korrosion.
  • CheckmarkOmråder med høje fugtighedsniveauer og betydelig luftbåren forurening.
  • CheckmarkAtmosfærer med moderat saltindhold eller mærkbare niveauer af luftbåren forurening.
EN-ISO1461
C5 Zinkpox og rustfrit stål korrosionsklasse - Wibe Group
C5

Zinkpox® / Rustfrit stål AISI 304

Indendørs og udendørs miljøer: Kemisk og tung industri, tunneler, svømmehaller, skibsværfter mv.

  • CheckmarkMeget høj (industriel) miljømæssig korrosion.
  • CheckmarkOmråder med næsten permanent kondensering, store mængder luftbåren forurening, høje fugtighedsniveauer og aggressive atmosfærer.
EN 1.4301 acc. to EN 10088/AISI 304
CX syrefast stål AISI 316L korrosionsklasse - Wibe Group
CX

Syrefast stål AISI 316L og GRP

Indendørs og udendørs miljøer: Tung industri, kyst- og offshoreområder, rensningsanlæg mv.

  • CheckmarkMeget høj (marin) miljømæssig korrosion.
  • CheckmarkOmråder med næsten permanent kondensering og store mængder luftbåren forurening. Atmosfærer med højt saltindhold.
EN 1.4404 acc. to EN 10088/AISI 316L

Tabel A

Korrosionsklasser som fastsat af SS-EN ISO 12944-2 med atmosfæriske korrosionsniveauer og eksempler på miljøer, hvor de er bedst egnet til brug.

Korrosionsklasse Miljømæssig korrosion Eksempler på typiske miljøer i tempererede klimaer (informativ) Wibe Group-betegnelse
Udendørs Indendørs
C1 Meget lav Opvarmede områder med tør atmosfære og ubetydelige mængder forurening, f.eks. kontorer, butikker, skoler og hoteller. Elforzinket
DIN 50961/ISO 2081
C2 Lav Atmosfærer med lave niveauer af luftbåren forurening. Landområder. Uopvarmede områder med svingende temperatur- og fugtighedsniveauer. Få tilfælde af kondensering og lave niveauer af luftforurening, f.eks. sportshaller og lagerbygninger. Sendzimirforzinket
Z 275 i overensstemmelse med EN 10346
C3 Middel Atmosfærer med et vist saltindhold eller moderate niveauer af luftbåren forurening. By- og lette industriområder. Områder påvirket af kystforhold. Områder med moderate fugtighedsniveauer og nogen luftforurening som følge af produktionsprocesser, f.eks. bryggerier, mejerier, vaskerier. Varmgalvaniseret efter fremstilling i overensstemmelse med EN-ISO 1461 Zinc+ overfladebehandling
C4 Høj Atmosfærer med moderat saltindhold eller mærkbare niveauer af luftbåren forurening. Industri- og kystområder. Områder med høj fugtighed og betydelig luftforurening som følge af produktionsprocesser, f.eks. kemiske anlæg, svømmehaller og skibsværfter.
C5 Meget høj Industriområder med høj fugtighed og aggressiv atmosfære samt kystområder med høj saltholdighed. Bygninger med næsten permanent kondens og høj forurening. Zinkpox®
Varmgalvaniseret + pulverlakering
Rustfrit stål
EN 1.4301/AISI 304
CX Ekstrem Offshoreområder med høj saltholdighed, industriområder med ekstrem fugtighed og aggressive atmosfærer, subtropiske eller tropiske atmosfærer. Industribygninger med ekstrem fugtighed og aggressiv atmosfære. Rustfrit stål
EN 1.4404/AISI 316L

GRP

Tabel B

Massetab for zink i forskellige korrosionsklasser.

Korrosionsklasse Massetab pr. overfladeenhed og tykkelsesreduktion (1 års eksponering)
Zink
Massetab (g/m²) Tykkelsesreduktion (µm)
C1< 0.7< 0.1
C2> 0.7 to 5> 0.1 to 0.7
C3> 5 to 15> 0.7 to 2.1
C4> 15 to 30> 2.1 to 4.2
C5> 30 to 60> 4.2 to 8.4
CX> 60 to 180> 8.4 to 25

*Korrosionshastigheden er generelt højere, når materialet først eksponeres.

Materialer og finish

Overfladebehandlinger

Produkter fremstilles i overensstemmelse med ISO 2081. Sådanne produkter er udelukkende beregnet til brug i varme, tørre rum med ubetydelige niveauer af forurenende stoffer.
Produkter fremstilles af Z 275 sendzimirforzinket stålplade i overensstemmelse med SS-EN 10346. Under normale forhold vil snitflader, der opstår ved klipning og boring, reparere sig selv, hvilket giver fremragende korrosionsbeskyttelse.
Wibe Group har et af Nordens mest moderne varmgalvaniseringsanlæg. Varmgalvaniseringsprocessen er kontinuerlig, hvilket sikrer en høj og ensartet kvalitet. De fremstillede produkter varmgalvaniseres i overensstemmelse med EN-ISO 1461:2009, mens bolte og møtrikker varmgalvaniseres iht. SS-EN ISO 10684. Denne form for galvanisering giver en særdeles økonomisk fordelagtig korrosionsbeskyttelse i atmosfærer med en pH-værdi mellem 6 og 13. I sure miljøer, hvor pH falder under 6, og i alkaliske miljøer, hvor pH overstiger 13, nedbrydes det beskyttende zinklag dog relativt hurtigt. Hvis der opstår snit, boringer eller andre indgreb, som beskadiger eller fjerner belægningen på varmgalvaniserede dele, der skal installeres i aggressive korrosionsklasser, skal disse udbedres med en zinkrig maling.
Zinc+ overfladebehandling til visse tilbehørsdele (EN 10346) med en metallisk zinkbaseret belægning indeholdende aluminium og magnesium, der giver enestående korrosionsbestandighed i aggressive miljøer (f.eks. kloridholdige og stærkt alkaliske). I mange tilfælde et glimrende alternativ til varmgalvanisering. Fremragende overfladefinish med selvhelende beskyttelse af snitkanter (galvanisk beskyttelse).
Zinkpox®-metoden indebærer påføring af en homogen polyesterbelægning oven på zinklaget. Ud over at modstå lysinduceret nedbrydning og vejrlig har denne pulverlakering fremragende mekaniske egenskaber hvad angår slagfasthed og vedhæftning. Den er desuden modstandsdygtig over for de fleste kemikalier. Sammenlignet med traditionel varmgalvanisering mere end fordobler påføringen af en polyesterbelægning på zinklaget levetiden for de behandlede komponenter. Zinklaget forhindrer dannelse af filiform korrosion, som ellers ville kunne nedbryde belægningen. Følgelig udsættes polyesterbelægningen kun for atmosfærisk påvirkning og beskytter dermed zinklaget. Det certificerede lakeringsanlæg, der behandler vores komponenter, anvender en moderne og miljøvenlig proces. Før pulverlakeringen gennemgår de galvaniserede komponenter en omhyggelig forbehandling, hvilket sikrer suveræn vedhæftning. Ud over den ekstremt gode korrosionsbeskyttelse giver Zinkpox®-metoden også mulighed for farvevalg. Pulverlakering er en meget miljøvenlig metode til at opnå en farvet overflade, og fordi belægningen ikke indeholder opløsningsmidler, har den stort set erstattet opløsningsmiddelbaserede vådlakker. Hvor installationer er synlige, kan kabelstiger og fittings leveres i en farve, der matcher det omgivende miljø.

Produkter fremstillet i henhold til AISI 304 iht. ASTM / 1.4301 iht. EN 10088-3 eller AISI 316L iht. ASTM / 1.4404 iht. EN 10088-3 er designet til brug i meget aggressive miljøer, både indendørs og udendørs, på industrianlæg med høje niveauer af kraftig luftbåren forurening, såsom i visse dele af kemisk industri, celluloseindustri, raffinaderier eller kunstgødningsfabrikker, tunneler med høj luftfugtighed mv. Rustfri stålprodukter er også ideelle til miljøer, hvor der stilles særlige hygiejnekrav, såsom mejerier, slagterier, øvrig fødevareindustri og medicinalfabrikker.

Den afgørende faktor ved valget mellem rustfrit stål AISI 304 og AISI 316L er aggressiviteten i det miljø, hvor det skal anvendes, og her spiller atmosfærens kloridindhold en væsentlig rolle. Miljøer med et højt kloridindhold, hvor kystområder er et typisk eksempel, er aggressive og kræver normalt brug af AISI 316L-materialer. Ved vurdering af behovet i fabriksanlæg bør der tages hensyn til de materialer, der tidligere har været anvendt til ophængning af udstyr som f.eks. rørføringer, og herudfra fastslås det, om der kræves rustfrit stål AISI 304 eller AISI 316L.

GRP (glasfiberarmeret polymer) er et letvægtskompositmateriale med høj styrke, udviklet til krævende miljøer. Det tilbyder enestående modstandsdygtighed over for korrosion, kemikalier, UV-eksponering og vejrlig, samtidig med at det sikrer lang levetid med minimal vedligeholdelse.

Nøglefordele

  • Korrosionsbestandigt
  • Høj kemikaliebestandighed
  • UV-bestandigt
  • Ikke-ledende elektrisk isolator
  • Let og stærkt
  • Lav vedligeholdelse
  • Brandhæmmende varianter tilgængelige
  • Velegnet til offshore- og industrimiljøer
  • Pultruderet for maksimal styrke

Mita Flex GRP-profiler fremstilles ved hjælp af en pultruderingsteknologi, der kombinerer glasfibre og harpiks til stærke, holdbare konstruktioner med ensartet ydeevne og langsigtet modstandsdygtighed mod korrosion.

Harpiksmuligheder

Mita Flex fås med forskellige harpikstyper til opfyldelse af specifikke projektkrav:

  • Polyester klasse 1 (PC1): Generel industriel anvendelse med god korrosionsbestandighed og brandklasse 1-ydeevne.
  • Akryl (AC): Lave flamme-, røg- og toksicitetsegenskaber til tunneler, transport og lukkede rum.
  • Vinylester (VE): Forbedret modstandsdygtighed over for kemikalier, brændstoffer og marine miljøer.
  • Antistatisk polyester (AS): Beregnet til applikationer, der kræver antistatiske egenskaber.

Er du i tvivl om, hvilken korrosionsklasse der gælder for dit projekt?

Vores team kan hjælpe dig med at vælge den rette korrosionsklasse og overfladebehandling til dit miljø.

Kontakt vores eksperter